ROYAL OAK (WWJ) – Ford Arts, Beats & Eats announced its stage entertainment lineup Tuesday.

Headliners include Smash Mouth, Eddie Money, Soul Asylum, Montgomvery Gentry, Guster, Puddle of Mud and MC Hammer.

READ MORE: Here Is The Top 'Should I...' Question Googled In Michigan In 2021, AT&T Reports

The event takes place in downtown Royal Oak and offers more than 200 performances on ten stages.

In addition to the music, the festival offers a ranked and juried fine arts show and many local restaurants presenting their cuisine. It’s the premier destination for Labor Day weekend 2013.

Festival admission is $3 until 5pm Saturday, Sunday & Monday and $5 after 5pm everyday.  Ford Arts, Beats & Eats is free to enter until 5pm on Friday only.

Read the full stage entertainment lineup below.

Michigan Lottery National Stage

Friday, August 30
5:00 p.m. Elanora (Indie/Folk)
6:30 p.m. Spring (Alternative Rock)
8:00 p.m. Smash Mouth (Alternative Rock)
10:00 p.m. Eddie Money (Classic Rock)

Saturday, August 31
5:00 p.m. Beatlemania Live (Beatles Cover)
7:00 p.m. Starship featuring Mickey Thomas (Classic Rock)
8:45 p.m. Bush Hawg (Country)
10:00 p.m. Montgomery Gentry (Country)

Sunday, September 1
6:00 p.m. Kaleido (Rock)
8:00 p.m. Soul Asylum (Alternative Rock)
10:00 p.m. Guster (Alternative Rock)

Monday, September 2
3:30 p.m. The Jill Jack Band (Folk Rock)
5:00 p.m. Fifty Amp Fuse (Rock/Classic Rock)
6:45 p.m. Puddle of Mud (Rock)
8:30 p.m. MC Hammer (Hip Hop)

Soaring Eagle Casino & Resort Americana Stage

Friday, August 30
11:15 a.m. Russ Glenn (Americana)
12:45 p.m. Audra Kubat (Folk)
2:15 p.m. Raft (Rock)
3:45 p.m. Allie Shermetaro (Country)
5:15 p.m. The Sarah Sherrard Band (Vintage Rock)
6:45 p.m. American Mars (Americana)
8:15 p.m. Candy Band (Pop)
9:45 p.m. Free Beer (Party Rock)

Saturday, August 31
11:15 a.m. David Nefesh (Folk Rock)
12:45 p.m. Corktown Popes (Alt American)
2:15 p.m. Cello-Bella (Swing)
3:45 p.m. Chunky Funk (Blues)
5:15 p.m. Delta Twins (Blues)
6:45 p.m. F. Patrick James (Southern Rock)
8:15 p.m. Longneck Strangler (Country)
9:45 p.m. Persuasion (Straight up PARTY)

Sunday, September 1
11:15 a.m. Kate Monaghan (Folk)
12:45 p.m. Carl Henry (Blues)
2:15 p.m. Ryan Dillaha & The Miracle Men (Detroit Americana)
3:45 p.m. Taylor Hernandez (Indie Pop)
5:15 p.m. Big Pappa & The Machine (Rockin’ Soul)
6:45 p.m. Motor Honey (Rock)
8:15 p.m. Julianne & The Rogues (Country)
9:45 p.m. Trip N’ Dixie (Rock)

Monday, September 2
11:30 a.m. Pete Big Dog Fetters (Blues)
1:00 p.m. Saturday (Rock)
2:30 p.m. Anna Lee Co. (Funky Folk Rock)
4:00 p.m. Teddy Richards (Indie Acoustic)
5:30 p.m. Dutch Pink (Great Rock)
7:00 p.m. Barbara Payton & The Instigators (Rock)
8:30 p.m. Orbitsuns (Rockabilly)

FirstMerit International Stage

Friday, August 30
11:15 a.m. Billy & Sarana (British Soul)
3:00 p.m. Hollis Clark (Worldbeat)
5:00 p.m. Megyn Hermez (World Pop)
7:00 p.m. La Chispa & Company (Flamenco/Dance)
9:00 p.m. Roots Vibration

Saturday, August 31
11:15 a.m. Monsieur Guillaume & The Zydeco Hep Cats (Arcadian)
1:00 p.m. Dig A Phony (Brit-Pop)
3:00 p.m. Ara Topouzian (Armenian/Middle Eastern)
5:00 p.m. Kasturi Paigude (Music of India)
7:00 p.m. Madam XD (Music of the Far East)
9:00 p.m. Polish Muslims (Polka Rock)

Sunday, September 1
11:15 a.m. Laura Rain (World Blues)
1:00 p.m. Nadanta Indian Dancers (Dance of India)
3:00 p.m. Stone Clover (Irish Music)
5:00 p.m. Bandolero Duran (South American)
7:00 p.m. Raion Taiko (Japanese Drum)
8:45 p.m. Sin Hielo (Latin/Jazz/Rock)

Monday, September 2
11:15 a.m. Milan-Music For Grasshoppers (Experiential)
1:15 p.m. Raices Mexicanas (Dance of Mexico)
3:15 p.m. Jody Raffoul (Canadian)
5:15 p.m. The Wild Sullys (World Rock)
7:15 p.m. Kidz Klez of Michigan (Klezmer)

Ford Ecoboost/89X Stage

Friday, August 30
11:15 a.m Sarah Bella (Singer Songwriter)
12:45 p.m Bermuda Mohawk (Alternative)
2:15 p.m Sean Earle (Pop, Rock)
3:45 p.m. Fever Tongues (Alternative)
5:15 p.m. Chase Engel Band (Alternative)
6:45 p.m. Brae (Alternative)
8:15 p.m. Soul Divide (Funk/Rock)
9:45 p.m. Killer Flamingos (Pop/Top 40)

READ MORE: GM Secures Tax Abatement For Proposed $1.3B Orion Assembly Plant Investment

Saturday, August 31
11:15 a.m. Jena Asciutto (Singer Songwriter)
12:45 p.m The Split (Rock, Pop)
2:15 p.m Steven Mullan (Pop, Rock)
3:45 p.m. The Leonards (Alternative)
5:15 p.m. Dead in 5 (Rock)
6:45 p.m. Call Marvin (Alternative)
8:15 p.m. The Infatuations (Pop, Rock, Funk)
10:00 p.m. Kaleido (Pop, Rock)

Sunday, September 1
11:15 a.m. Sarah Farnam (Singer Songwriter)
12:45 p.m Sean Z (Pop, Rock)
2:15 p.m Bill Grogan’s Goat (Celtic Rock)
3:45 p.m. Royal Hoax (Alternative)
5:15 p.m. Abigal Stauffer (Alternative)
6:45 p.m. Michael Bermudez (Pop, Rock)
8:15 p.m. Half Light Music (Alternative)
10:00 p.m. Otto Vector (Pop, Rock)

Monday, September 2
11:15 a.m. Holly + Jeff (Singer Songwriter)
12:45 p.m Electric Graffiti (Alternative)
2:15 p.m Urban Nomads (Rock)
3:45 p.m. Julie Haven (Alternative)
5:15 p.m. Tom Butwin (Pop, Rock)
6:45 p.m. The Mike Leslie Band (Alternative)
8:15 p.m. Citizen Zero (Rock)

bd’s Mongolian Grill Acoustic Stage

Friday, August 30
12:00 p.m. Heavenly Embers (Folk)
1:30 p.m. Cliff Gracey (Singer Songwriter)
3:00 p.m. Steve D’Angelo (Acoustic Rock)
4:30 p.m. Musicians from Detroit Chamber Winds and Strings (Classical)
6:00 p.m. Jan Krist & Jim Bizer (Singer Songwriters)
8:00 p.m. The Hope Orchestra (Acoustic Rock)

Saturday, August 31
12:00 p.m. Musicians from Detroit Chamber Winds and Strings (Classical)
1:00 p.m. Royal Oak High School Drama Club
1:30 p.m. Suzuki Royal Oak (Classical)
2:30 p.m. Royal Oak High School Drama Club
3:00 p.m. Candice Sosa (Singer Songwriter)
4:00 p.m. Royal Oak High School Drama Club
4:30 p.m. John D Lamb (Singer Songwriter)
5:30 p.m. Royal Oak High School Drama Club
6:00 p.m. The Webbs (Alternative Bluegrass)
7:30 p.m. Royal Oak High School Drama Club
8:00 p.m. Harper & The Midwest Kind (World Blues Fusion)

Sunday, September 1
12:00 p.m. Musicians from Detroit Chamber Winds and Strings (Classical)
1:30 p.m. Maggie McCabe (Americana)
2:30 p.m. STAGERCRAFTERS
3:00 p.m. Mary McGuire (Singer Songwriter)
4:30 p.m. Alison Albrecht (Singer Songwriter)
6:00 p.m. Beth Stalker & Jim Rawlings (Singer Songwriter)
8:00 p.m. The Appleseed Collective (Gypsy Jazz)

Monday, September 2
12:00 p.m. Musicians from Detroit Chamber Winds and Strings (Classical)
1:30 p.m. MJ *RockSteady* Stedman (Singer Songwriter)
2:15 p.m. Britney Stoney (Singer Songwriter)
3:00 p.m. LVNMUZIQ (Urban/Folk)
4:30 p.m. Stella (Americana)

Budweiser Rock Stage

Friday, August 30
11:15 a.m. Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
12:30 p.m. Ben Keeler (Folk Rock)
2:00 p.m. Social Bandits (Rock’n Blues)
3:30 p.m. Shotgun Soul (Rock’n Soul)
5:00 p.m. Five Pound Snap (Blues Rock)
6:30 p.m. LIXX (Rock)
8:00 p.m. Savage Rascals (Zappa Tribte)
9:45 p.m. SuperLast (Motor City Rock)

Saturday, August 31
11:15 a.m. Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
12:30 p.m. Zerapath (Rock)
2:00 p.m. Names Unlisted (Rock)
3:30 p.m. DDP (Eclectic)
5:00 p.m. Chit (Classic Rock)
6:30 p.m. Chris Degnore & The Black Drops (Power Pop)
8:00 p.m. Laith Al-Saadi (Rock’n Blues)
9:45 p.m. The Howling Diablos (Funk’n Soul)

Sunday, September 1
11:15 a.m. Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
12:30 p.m. Shelly Miller (Singer Songwriter)
2:00 p.m. Eliza Neals (Blues Rock)
3:30 p.m. Maxine (Hard Rock Chicks)
5:00 p.m. Blood Sisters (Rock)
6:30 p.m. The Ruiners (Motor City Rock)
8:00 p.m. Amy Gore & Her Valentines (Detroit Rock Royalty)
9:45 p.m. Jennifer Westwood (Rock/Pop)

Monday, September 2
11:15 a.m. Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
12:30 p.m. All Right Tokyo (Rock) Zerapath (Rock)
2:00 p.m. Pasman’s Super Session (Blues/Rock)
3:30 p.m. Twistin Tarantulas (Motor City Legends)
5:00 p.m. Stewart Francke (Indie)
6:30 p.m. The Muggs (Blues/Rock)
8:00 p.m. The Reefermen (Funk’n Rock)

Made in Detroit R&B Stage

Friday, August 30
11:15 a.m. Gwenyth Hayes (Soul)
12:45 p.m. Notorious (R&B/Soul)
2:15 p.m. Rick Matle Trio (Jazz & Jazz Funk)
3:45 p.m. The Swank Club (Caribbean/Pop/Jazz)
5:15 p.m. Dr. Pocket (R&B Horn & Band)
6:45 p.m. The Brothers Groove (Funk/Blues/Soul)
8:15 p.m. Inohs Sivad (R&B)
9:45 p.m. Hotsauce (Pop/R&B)

Saturday, August 31
11:15 a.m. Sexy Monster (Funk/R&B)
12:45 p.m. The Sugar Snaps (Jazz)
2:15 p.m. Metro Jazz Voices (Jazz)
3:45 p.m. Yvette Meadows (R&B/Jazz)
5:15 p.m. The Zamar Jazz Band (Smooth Jazz)
6:45 p.m. J. Canady and The Soul Nyce Band (Neo Soul/R&B)
8:15 p.m. “Sould Preacha’s” feat. Marcus Cole & Mark A’lleven
9:45 p.m. Thornetta Davis (Blues/R&B)

Sunday, September 1
11:15 a.m. Paul Miles (Blues)
12:45 p.m. The Reality Band (Blues & Jazz)
2:15 p.m. Rev. Marc Falconberry (Blues/Rock)
3:45 p.m. Bobby Murray Band (Blues)
5:15 p.m. Partners in Time (Instramental/Jazz/R&B)
6:45 p.m. Dal Bouey (Hi-Energy Dance Variety)
8:15 p.m. Priscilla Price (R&B/Soul)
9:45 p.m. Larry Lee & Back in The Day Band (R&B/Funk)

Monday, September 2
11:15 a.m. Emilio Basa (Acoustic Pop)
12:45 p.m. Shakerslaps
2:15 p.m. Tumbao Bravo (Latin Jazz)
3:45 p.m. Mike Hanna & Friends (Jazz)
5:15 p.m. Sheila Landis featuring Rick Matle (Jazz)
6:45 p.m. Torch With a Twist (Vaudeville/Burlesque)
8:15 p.m. Charles & Gwen Scales (R&B/Soul)

Meijer Kids Stage

Friday, August 30
11:30 a.m. Balloon Zoo Workshop
12:00 p.m. Puppet Show: Punch & Judy
12:30 p.m. Rosco the Clown
1:00 p.m. Puppet Show: King’s Dinner
1:30 p.m. Laugh it Up with Rosco
2:15 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music
3:30 p.m. Pure Imagination Magic Show
4:00 p.m. Puppet Show: Punch & Judy
4:30 p.m. Rosco the Clown
5:00 p.m. Michigan Science Center
6:00 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
6:30 p.m. Puppet Show: King’s Dinner
7:00 p.m. Laugh it Up with Rosco
7:30 p.m. Pure Imagination Magic Show

Saturday, August 31
11:30 a.m. Balloon Zoo Workshop
12:00 p.m. Music of Kevin Devine
12:30 p.m. Randyl Lee Magic
1:00 p.m. Kids Music with Kevin
1:30 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
2:15 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music
3:30 p.m. Mysterious Illusions
4:00 p.m. Kevin’s Musical Concert
4:30 p.m. Pure Imagination Magic Show
5:00 p.m. Michigan Science Center
6:00 p.m. Randyl Lee Magic
6:30 p.m. Kevin’s Musical Concert
7:00 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
7:30 p.m. Mysterious Illusions

Sunday, September 1
11:30 a.m. Cool Tricks & Funny Stuff
12:00 p.m. Kevin’s Musical Concert
12:30 p.m. Laugh It Up with Rosco
1:00 p.m. Kids Music with Kevin
1:30 p.m. Rosco the Clown
2:15 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music
3:30 p.m. Pure Imagination Magic Show
4:00 p.m. Vikki’s Wild & Funny Friends
4:30 p.m. Laugh It Up with Rosco
5:00 p.m. Michigan Science Center
6:00 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
6:30 p.m. Ventriloquist Vikki Green
7:00 p.m. Pure Imagination Magic Show
7:30 p.m. Dog Gone Mystery

MORE NEWS: Chief White Says 'There's Reason To Believe' Remains Found In Detroit Belong to Missing Mother Latima Warren

Monday, September 3
11:30 a.m. Ventriloquist Vikki Green
12:00 p.m. Pure Imagination Magic Show
12:30 p.m. Harpbeat’s Musical Revue
1:00 p.m. Vikki’s Wild & Funny Friends
1:30 p.m. Kid’s Music Concert with Harpbeat
2:15 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music
3:30 p.m. Dog Gone Mystery
4:00 p.m. Splash-Tastic Musical Revue
4:30 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
5:00 p.m. Michigan Science Center